Bulletin svazu

1. soutěžní den na mistrovství Evropy 2021 v taekwondu ITF

27. 10. 2021 Marek Lazor

úterý, 26. října 2021

Přesně podle předpovědi jsme se probouzeli do zataženého úterního rána, kdy předpověď slibuje déšť na další 4 dny. Protože je však budeme trávit prakticky všechny ve sportovní hale v Heraklionu, tak nám to tolik nevadí, možná i naopak, alespoň se bude lépe dýchat. Cestou autobusem do haly, která trvá cca 30 minut, se již i lehce rozpršelo.

V hale jsme zabrali stejná místa jako na slavnostním zahájení, připevnili vlajky a začali se připravovat na první disciplíny. V hale bylo připraveno celkem 7 tatami, 6 na technické sestavy a sportovní boj a 1 tatami na speciální techniky. Kupodivu opravdu v 9:00 hodin byly svoláni k jednotlivým ringům rozhodčí a o malou chvíli později se již začalo naplno soutěžit.

Jako první zasáhli do bojů o medaile naši veteráni, a to velmi úspěšně.

Jirka Faltin dnes neměl mezi veterány v technických sestavách na 1. dan konkurenci a po 5 letech získal na Mistrovství Evropy zaslouženě konečně také zlatou medaili. Mohli jsme tak hned po první disciplíně použít připravené zlaté tričko pro mistra Evropy 2021.

Podobně si vedli čeští veteráni i v kategorii na 5. dan a jak Zdeněk Rubeš, tak i František Jeřábek postoupili do finále. Zde byl dle vyjádření rozhodčích lepší Zdeněk, což znamenalo i pro Českou republiku druhé zlato.

O třetí zlatou medaili se jen o chvíli později postarala Hana Císařová, která ve finále konečně porazila řeckou reprezentantku a oplatila ji tak prohru z minulého šampionátu. Úspěchu se dočkal také "benjamínek" v naší veteránské reprezentaci Ondřej Chábera, který po pěkném výkonu vybojoval stříbrnou medaili.

V průběhu celého dne se pak v technických sestavách představila ještě celá řada našich juniorských i seniorských reprezentantů, avšak v poli ruských a řeckých závodníků bylo velmi obtížné se prosadit.

Mezi juniory se z našich prosadil pouze Hai Anh Nguyen, který vybojoval bronz mezi staršími juniory na 1. dan. O něco lépe jsme si vedli mezi seniory, kde postoupily do finále a nakonec získaly stříbrné medaile Eliška Máchová na 2. dan a Veronika Rožboudová na 1. dan. Poslední individuální medaili v technických sestavách pak 1. den získala Tereza Štekerová, a to bronzovou v kategorii 2. dan.

V týmových technických sestavách hned první den soutěžily seniorské týmy a oba naše týmy (muži i ženy) v úvodu porazili silné domácí řecké týmy, pro které to bylo jistě veliké zklamání. Ve finále jsme však již nestačili my na ruské týmy, a to znamenalo další 2 stříbrné medaile pro Českou republiku.

Nejlépe jak to šlo se v technických sestavách týmů vedlo našim úspěšným veteránům, kteří i společně dokázali vybojovat pro Českou republiku další zlatou medaili.

V průběhu dne za 7 tatami začala také disciplína ve speciálních technikách, která patří dlouhodobě mezi naše nejúspěšnější disciplíny. V posledních letech však roste velká konkurence především v Řecku a bylo to zde také vidět. Mezi juniory jsme získali "jen" stříbrnou medaili, kterou zaslouženě vybojoval Lukáš Pavelek a ve stejné týmové soutěži jsme dosáhli na bronzové medaile. Mezi juniorkami jako poslední medaili dne "vyskákala" Aneta Nekorancová, a to bronz.

Hned první den se na programu nezvykle objevila sportovní disciplína sportovní boj ve věkové skupině veteránů, a první zápas čekal na Jirka Faltina. Ten je však na toto mistrovství výborně připraven a ani jednomu soupeři nedal větší šanci, přestože z finálového zápasu s ruským borcem měl obavy. Jirka tak zde vybojoval své třetí ZLATO a tento šampionát pro něj bude určitě nezapomenutelný.

Celkově jsme tak v první soutěžní den vybojovali pro Českou republiku 5 zlatých, 4. stříbrné a 5 bronzových medailí. Tímto výsledkem jsme v průběžném pořadí zemí na celkovém 3. místě za Ruskem a Řeckem. Pokud by to tak vydrželo až do soboty, byl by to pro Českou republiku další vynikající výsledek.

Organizátoři od úterý zprovoznili také on-line přenosy, které najdete na YouTube kanálu zde https://www.youtube.com/channel/UCeV7DIZVjaRRlNhYYJHtYdw

Držte nám palce, budeme to hodně potřebovat!

Děkujeme moc za Vaši obrovskou podporu na Facebooku a Instagramu. Opravdu si toho vážíme!

Podívejte se na to nejlepší z 1. soutěžního dne a pak také na několik rozhovorů s našimi: