Bulletin svazu

Memoriál Marka Lazora – Czech OPEN 2025

7. 3. 2025 Mediatým ČST ITF

Největší mezinárodní závod v taekwondu ITF v České republice v roce 2025 je za námi a můžeme bilancovat.

Stručná statistika by mohla znít třeba takto: 12 zemí, 40 výprav, 411 závodníků. Pak bychom ji mohli rozšířit o srovnání s prvním ročníkem tohoto závodu. Proč? Třeba proto, že od prvního ročníku uplyne letos 30 let. V roce 1995 se v pražském Edenu utkalo cca 70 závodníků ze 4 zemí. V roce loňském to již bylo 392 závodníků a letos jsme se v počtu přihlášených skoro „vyšplhali“ na číslovku 450. Do poslední chvíle jsme se těšili na účast řeckých bojovníků a bojovnic pod vedením jejich národního kauče Nikose Leousise, zkušeného trenéra a dlouholetého závodníka. V pátek ráno místo Řeků dorazila neradostná informace, že s ohledem na stávku pracovníků leteckých dopravců v Řecku, nemají, jak se do Prahy dopravit. Škoda, patří mezi evropskou špičku a jejich závodníci by byli skvělou zkušeností před estonským ME, které nás čeká za necelé dva měsíce v Tallinnu.

První den byl věnovaný žákům a dospělým. Na začátek jedna zajímavost – rozdíl mezi nejmladším a nejstarším účastníkem sobotní části závodu byl 56 let. Toto číslo krásně ukazuje, že taekwondo je možné dělat celý život a že věk je opravdu jen číslo. V dopoledních hodinách začali své disciplíny veteráni a veteránky, z nichž někteří následně pomáhali svým mladším kamarádům z jejich výprav jako kaučové a podporovali je v jejich výkonech. Ještě během dopoledne začaly sportovní boje veteránů i žáků a na 6 rinzích navázala věková kategorie dospělých. Na sedmém ringu probíhala soutěž závodníků a závodnic ve speciálních technikách a v odpoledních hodinách se k ní přidala i soutěž v poslední disciplíně – v silovém přerážení. Pod taktovkou zkušeného mezinárodního rozhodčího Zbyňka Máchy (7. Dan) a jeho týmu rozhodčích, se na ringu č. 7 plynule střídali jak dospělí, tak i jejich starší kolegové a kolegyně – veteráni a veteránky, a celá sobotní část soutěže tak mohla byla zakončena, v souladu s časovým plánem, okolo 16. hodiny. Vyhlášení nejúspěšnějších závodníků sobotního dne, který byl plný fantastických soubojů jak v ženských, tak i v mužských kategoriích a disciplínách plynule navázalo na pohodový průběh závodního dne, který byl velmi vřelý a plný dobré nálady. Zahraniční týmy se těšily na to, že hned po sobotním vyhlášení nejúspěšnějších závodníků, vyrazí do pražských uliček studovat historii a architekturu jednoho z nejkrásnějších měst světa. Takže malou chvilku po vyhlášení nejúspěšnějších závodníků a závodnic prvního dne, už bylo možné vidět na tatami jen pár pohozených chráničů, několik součástí sportovních oblečení a pár papírů s poznámkami kaučů a organizátorů. Pro organizační tým začala další fáze závodu – příprava na další závodní den, aby již v brzkých nedělních ranních hodinách bylo vše nachystáno na další závodní maraton jménem neděle.

A jak dopadl první soutěžní den pro závodníky, kdo z nich byl ten nejspěšnější? Pojďme to vzít od nejmladších po nejstarší. Nejúspěšnější mladší žákyní byla Anna Korušková z kolínské Školy SILLA a po jejím boku stanul Janek Laža z Frýdku – Místku. Pohár nejúspěšnější starší žákyně si odvezla do Belgie Georges Lilou a stejný pohár si odvezl do Ostravy David Krupa. Nejúspěšnější závodnicí v dospělácké věkové kategorii byla mladoboleslavská Aneta Nekorancová se dvěma zlatými medailemi, těsně následovaná estonskou závodníci Anettou Russ. Mužskou závodnickou skupinu opanoval zkušený Jiří Novák z pražského SONKALu a za ním byl, v těsném závěsu, reprezentační kolega Jan Zachrdla ze středočeské školy NAMU. Oba získali 2 zlaté medaile, bojovník SONKALu však ulovil další dvě stříbra, zatímco středočeský „Zachy“ vynechal silové přerážení a ve speciálních technikách v rozeskakování o 1. – 3. místo vybojoval bronz. Na titul nejúspěšnějšího dospělého závodníka to však nestačilo a, byť jeho boje byly pohledově moc hezké a finále s Ilyou Makarovem (EST) stálo opravdu za to, exkluzivní skleněnou trofej si nakonec odvezl domů Jirka Novák. Estonec Ilya Makarov postoupil do finále ve sportovním boji přes dva české, velmi nadějné bojovníky, kterými byli opavský Lukáš Pavelek a Hubert Skála ze SONKALu. Troufám si říci, že na letošním Czech open 2025 patřily boje čtveřice ZachrdlaMakarovSkálaPavelek k tomu nejlepšímu, co mohli diváci v soutěži ve sportovním boji v pražských Řepích vidět. To v žádném případě nezlehčuje zápasy žen, kde bylo možné vidět ve sportovním boji aktuální nadějné reprezentantky Pavlu Hvězdovou (bronz, -62kg), Terezu Tobolovu (zlato, -67 kg) nebo děvčata z třeboňské líhně Mistra Zbyňka Máchy a trenéra české reprezentace Jana Mračka (Máchová, Rožboudová). Zahraniční účastnice jim byly velkou konkurencí a odvezly si spoustu vzácných kovů. Typicky např. Skotka Rebecca Reily, která opanovala v boji váhovou kategorii do 62 kg, nebo již zmíněná Estonka Anetta Russ, která si „urvala“ zlato ve váhové kategorii do 57 kg.

Nedělní soutěžní den byl ve znamení juniorů a juniorek, kterých bývá vždy nejvíce. Ani letošní ročník největšího mezinárodního závodu v ČR nevypadal jinak. Celkem se v neděli vystřídalo na tatami více jak 190 juniorských závodníků a závodnic. Zatímco v boji byly v dívčí kategorii české juniorky poměrně úspěšné (vítězné sestry Heyduškovy, Linda Trčková, Karolína Dikusar, Stibůrková Marie, Anežka Bičíková, Klaudie Štellnerová), jejich „mužští kolegové“ ponechali svým zahraničním soupeřům o něco více prostoru na stupíncích vítězů a stávající juniorští reprezentanti se, mj. i díky losu ve skupině, mnohdy zarazili o zajímavé zahraniční soupeře. Výjimky byly Artem Hetman z GBHS (starší junioři, -51 kg, 1. místo), Metoděj Pliska z Brna (mladší junioři, -70kg, 1. místo), Lukáš Daněk z Frýdku-Místku (starší junioři, – 57 kg, 1. místo), Rodion Levchuk z Brna (starší junioři, -75kg, 1. místo) nebo Hubert Čech z Opavy (mladší junioři, -45kg, 1. místo), kteří své skupiny bez zaváhání vyhráli. Nedělní technické sestavy pak české juniorky opanovaly, jediné 1. místo v technických sestavách juniorek „uloupila“ slovinská Ana Jan, která se probojovala do finále přes Kateřinu Teslíkovou (Frýdek-Místek), Annu Weidlichovou (NAMU) a úřadující Mistryni Evropy Elišku Trčkovou (Brno), jinak všechny zlaté medaile zůstaly v ČR. Ring č. 7 patřil již od rána speciálním technikám a zlato si na něm vyskákali: Sára Němcová (TONG IL, mladší juniorky A), Klaudie Růžičková (Brno, mladší juniorky, B), Lukáš Macháň (Brno, mladší junioři A), Petra Heydušková (Silla, starší juniorky A) a Jelisej Čornoknyžnyj (NARAMA, starší junioři A). Závěr nedělního soutěžního dne patřil sportovním bojům. Fandění na rinzích postupně kulminovalo, až po páté hodině odpolední ztichlo téměř úplně a došlo k vyhlášení nejúspěšnějších juniorů a juniorek a škol. Mladší juniorský věk pak v OVERALL hodnocení reprezentovali Sára Němcová (ze školy TONGIL) a její slovinský kolega Thai Lihteneker Koštomaj. Starší juniory a juniorky reprezentovali na stupínku nejúspěšnějších závodníků Rodion Levčuk z Brna a Slovinka Ana Jan. Nejúspěšnějšími výpravami se tak staly ve finále výpravy z Brna (1. místo), kolínská SILLA (2. místo) a Estonská výprava (3. místo)

Co na závěr? Takový byl letošní „výroční“ CZECH OPEN 2025 – Memoriál Marka Lazora. Tichá vzpomínka, vzájemný respekt, dobrá nálada, přátelská setkání a skvělé sportovní zážitky. Loučíme se s vámi všemi a zároveň již pomalu začínáme přípravy na další ročník této nejvyšší soutěže. Takže „taekwon“ a budeme se těšit na shledanou s vámi na dalších závodech Českého svazu taekwonda ITF, kterými jsou STM závody v sobotu 26. dubna 2025 ve středočeském Nymburce, na které vás všechny srdečně zveme.

Mediatým ČST ITF

MEDIÁLNÍ
PARTNEŘI